Internacionalni obrazovni program Quality Rights – Mental health, Human Rights and Recovery
Na poziv Svjetske zdravstvene organizacije, Regionalnog ureda za Europu, naša je predsjednica Marina Vidović bila gošća na Internacionalnom obrazovnom programu Quality Rights – Mental health, Human Rights and Recovery, koji je održan u Osijeku od 19.-21.03.2025.
Bila mi je čast biti gost predavač na ovom važnom treningu, koji cilja transformirati mentalne zdravstvene usluge kroz pristup temeljen na ljudskim pravima, principima oporavka i ljudskom dostojanstvu. Transformacija koja nam je nužno potrebna na području cijele Hrvatske.
Događaj je okupio 50 stručnjaka iz različitih sektora, uključujući zdravstvo, visoko obrazovanje, socijalne usluge i nevladine organizacije, i označio je prvi put da je Svjetska zdravstvena organizacija donijela ovaj važan trening u Osijek.
Ciljevi programa bili su trostruki:
– Poboljšati razumijevanje ljudskih prava u području mentalnog zdravlja i zdravstvenih usluga.
– Opremiti pružatelje usluga praktičnim alatima za stvaranje inkluzivnih okruženja.
– Omogućiti osobama s mentalnim poteškoćama centralnu ulogu i aktivno sudjelovanje u odlukama koje utječu na njihove živote.
Na događaju su sudjelovali ugledni stručnjaci iz nekoliko europskih zemalja, uključujući Dansku, Španjolsku, Francusku, Gruziju, Italiju i Hrvatsku. Ova međunarodna suradnja donijela je bogatstvo različitih perspektiva i stručnosti u edukaciju i rasprave, obogaćujući proces učenja za sve sudionike.
Inicijativa “Quality Rights” predstavlja važan korak u usklađivanju hrvatskog sustava mentalnog zdravstva s međunarodnim standardima ljudskih prava, posebno Konvencijom UN-a o pravima osoba s invaliditetom. Cilja stvoriti dugoročne promjene u pristupu mentalnom zdravstvu, prema modelu skrbi koji je više usmjeren na osobu i utemeljen na ljudskim pravima.
Bilo mi je veliko zadovoljstvo i čast biti dio trenerskog tima te iznijeti svoje osobno iskustvo oporavka, ali i principe rada peer stručnjaka te dobrobiti uključivanja “stručnjaka po iskustvu” u sustave zdravstvene i socijalne skrbi kao važnih dionika u kreiranju bolje skrbi.
Posebno mi je zadovoljstvo bilo biti u društvu i učiti od izvrsnih trenera i facilitatora iz Tima Svjetske zdravstvene organizacije: uključujući dr. Carmen Valle-Trabadelo, peer stručnjakinju i aktivisticu Olga Kalina, kliničkog psihologa Simone Vasseur-Bacle, psihijatra dr. Giulio Castelpietra, Melitu Murko, profesoricu Danijelu Štimac Grbić, profesoricu Slađanu Štrkalj Ivezić i dr. Ivu Franelić Pejnović.
WHO inicijativa “Quality Rights”, od koje je ovaj trening dio, cilja poboljšati kvalitetu skrbi u mentalnom zdravstvu i srodnim uslugama te promovirati prava ljudi s psihosocijalnim, intelektualnim i kognitivnim invaliditetom. Inicijativa pokriva teme kao što su sveobuhvatna briga o vlastitom mentalnom zdravlju, peer podrška, suočavanje sa stigmom i diskriminacijom te promocija pristupa oporavku temeljenog na pravima i usmjerenog na osobu i njene potrebe.
Još sam pod dojmom toplog dočeka od strane struke u Osijeku i planiranja nekih novih suradnji. Ne odustajemo u nastojanju da ovakvu viziju prenesemo i u naše splitske institucije, korak po korak.
Trening je dostupan besplatno online na stranicama Svjetske zdravstvene organizacije te je preveden i na hrvatski jezik. Svima koje tema mentalnog zdravlja zanima ga toplo preporučam, uključujući osobama sa iskustvom psihosocijalnih poteškoća, njihovim obiteljima, ali i stručnjacima koji rade u sustavu podrške mentalnom zdravlju.