PROJEKT “PUNA MI JE KAPA!” 2024.

PROJEKT “PUNA MI JE KAPA!” 2024.

Projekt “Puna mi je kapa!” 2024.

Zamisao ovog projekta je otvoriti prostor za komunikaciju o tabu temama mentalnog zdravlja i pružiti raznolike oblike psiho-socijalne podrške mladim ljudima/studentima. Cilj nam je pružiti mladima, osobito onima sa psiho-socijalnim poteškoćama i oboljenjima mjesto na kojem su prihvaćeni, mjesto na kojem se ne moraju skrivati, na kojem se mogu družiti, provoditi slobodno vrijeme, ojačati svoje kapacitete, učiti, ali i dobiti stručnu ili vršnjačku pomoć, povećati pozitivnu vidljivost i smanjiti marginaliziranost mladih osoba s mentalnim poteškoćama/oboljenjima u društvu te povećati društvenu svjesnost o važnosti mentalnog zdravlja.

Projekt provodimo u partnerstvu sa Sveučilištem u Splitu, a financijski ga je podržao Grad Split u iznosu od 6.405,00 eura.

Ovaj projekt smo napisali svjesni alarmantnog problema ugroženog mentalnog zdravlja mladih. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije polovica (50 %) svih mentalnih poremećaja počinje prije 14. godine, a 75 % do sredine 20-ih godina. Većina ih ostane neprepoznata i neliječena. Prema UNICEF-ovom izvještaju Stanje djece u svijetu 2021, 11,5 % (oko 44 tisuće) adolescenata u dobi 10 do 19 godina u Hrvatskoj ima problema s mentalnim zdravljem.

Osim studentskih torbi, mladi na svojim leđima često nose i brojne nevidljive terete – brige, strahove, posljedice vršnjačkog zlostavljanja ili nasilja u obitelji, pritiska u školi, bolesti roditelja ili konfliktnih razvoda, anksioznih stanja, paničnih napadaja, samoozljeđivanja, depresije isl. Dodatne izazove donijeli su i pandemija i potresi, kao i sve veća društvena očekivanja. Mentalno zdravlje jednako je važno kao i ono fizičko pa ipak, mnoga se djeca i mladi s problemima mentalnog zdravlja bore u tišini, sami. Cijena te tišine iznimno je velika – za njih, njihove obitelji i za cijelo društvo. Zato je važno da im kao društvo osiguramo potrebnu podršku.

Stigme i “mitovi” o mentalnom zdravlju djece i mladih smanjuju mogućnost da će potražiti pomoć, ali i da će im potrebna pomoć i podrška biti pružene. Djeca i mladi s problemima, kada progovore, kažu da odbijanje, nerazumijevanje i diskriminacija povezani sa stigmama o mentalnom zdravlju mogu biti teži za podnijeti od samog stanja. Svako dijete i mlada osoba, bez obzira gdje živi, ima pravo na pravovremenu podršku, zaštitu i skrb o mentalnom zdravlju, a odgovornost je odraslih djeci i mladima ponuditi podršku, razumijevanje i sigurnost te im pomoći da osjete da nisu sami.

S tim u vidu, pažljivo smo osmislili projektne aktivnosti kojima se unapređuje socijalno uključivanje te tjelesno, mentalno i psihosocijalno zdravlje mladih Grada Splita, posebno mladih studenata Sveučilišta u Splitu.

U sklopu projekta Puna mi je kapa! nudimo paket besplatnih usluga psihosocijalne podrške za mlade kroz niz zabavnih i njihovoj dobi i potrebama primjerenih aktivnosti.

Puna mi je kapa! 2024
Studenti u potrebi se mogu javiti na naš mail udruga.feniks.st@gmail.com i dogovoriti savjetovanje ili na broj 0955729666.
Dobro nam došli!

PARTNER

UNIST

SPONZORI

GRAD-ST
SDZ

Pridruži nam se

Podrži rad naše Udruge ili postani dio tima.