PROJEKT “PUNA MI JE KAPA!” 2024.
PROJEKT “PUNA MI JE KAPA!” 2024.
Projekt “Puna mi je kapa!” 2024.
Zamisao ovog projekta je otvoriti prostor za komunikaciju o tabu temama mentalnog zdravlja i pružiti raznolike oblike psiho-socijalne podrške mladim ljudima/studentima. Cilj nam je pružiti mladima, osobito onima sa psiho-socijalnim poteškoćama i oboljenjima mjesto na kojem su prihvaćeni, mjesto na kojem se ne moraju skrivati, na kojem se mogu družiti, provoditi slobodno vrijeme, ojačati svoje kapacitete, učiti, ali i dobiti stručnu ili vršnjačku pomoć, povećati pozitivnu vidljivost i smanjiti marginaliziranost mladih osoba s mentalnim poteškoćama/oboljenjima u društvu te povećati društvenu svjesnost o važnosti mentalnog zdravlja.
Projekt provodimo u partnerstvu sa Sveučilištem u Splitu, a financijski ga je podržao Grad Split u iznosu od 6.405,00 eura.
Ovaj projekt smo napisali svjesni alarmantnog problema ugroženog mentalnog zdravlja mladih. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije polovica (50 %) svih mentalnih poremećaja počinje prije 14. godine, a 75 % do sredine 20-ih godina. Većina ih ostane neprepoznata i neliječena. Prema UNICEF-ovom izvještaju Stanje djece u svijetu 2021, 11,5 % (oko 44 tisuće) adolescenata u dobi 10 do 19 godina u Hrvatskoj ima problema s mentalnim zdravljem.
Osim studentskih torbi, mladi na svojim leđima često nose i brojne nevidljive terete – brige, strahove, posljedice vršnjačkog zlostavljanja ili nasilja u obitelji, pritiska u školi, bolesti roditelja ili konfliktnih razvoda, anksioznih stanja, paničnih napadaja, samoozljeđivanja, depresije isl. Dodatne izazove donijeli su i pandemija i potresi, kao i sve veća društvena očekivanja. Mentalno zdravlje jednako je važno kao i ono fizičko pa ipak, mnoga se djeca i mladi s problemima mentalnog zdravlja bore u tišini, sami. Cijena te tišine iznimno je velika – za njih, njihove obitelji i za cijelo društvo. Zato je važno da im kao društvo osiguramo potrebnu podršku.
Stigme i “mitovi” o mentalnom zdravlju djece i mladih smanjuju mogućnost da će potražiti pomoć, ali i da će im potrebna pomoć i podrška biti pružene. Djeca i mladi s problemima, kada progovore, kažu da odbijanje, nerazumijevanje i diskriminacija povezani sa stigmama o mentalnom zdravlju mogu biti teži za podnijeti od samog stanja. Svako dijete i mlada osoba, bez obzira gdje živi, ima pravo na pravovremenu podršku, zaštitu i skrb o mentalnom zdravlju, a odgovornost je odraslih djeci i mladima ponuditi podršku, razumijevanje i sigurnost te im pomoći da osjete da nisu sami.
S tim u vidu, pažljivo smo osmislili projektne aktivnosti kojima se unapređuje socijalno uključivanje te tjelesno, mentalno i psihosocijalno zdravlje mladih Grada Splita, posebno mladih studenata Sveučilišta u Splitu.
U sklopu projekta Puna mi je kapa! nudimo paket besplatnih usluga psihosocijalne podrške za mlade kroz niz zabavnih i njihovoj dobi i potrebama primjerenih aktivnosti.
Ciklus od 5 psihoedukativnih radionica “Emotivna abeceda”
(5 tematskih cjelina: Ljutnja, Strah, Sram, Tuga, Radost)
Voditeljica radionica je naša stručna suradnica Mateja Črnko, klinička psihologinja, psihodramski psihoterapeut.
Emocije su naša svakodnevica, no nažalost rijetko nas tko uči kako emocije izražavati na zdrav i konstruktivan način. Kroz ovaj ćemo ciklus interaktivnih radionica mladima dati priliku da istraže različita emotivna stanja, vlastite načine izražavanja i nošenja s njima te koja je uloga emocija koje obično pogrešno zovemo “negativnima” poput ljutnje, straha i srama. Na radionicama će se učiti o vještinama aktivnog slušanja, ja-poruka, prepoznavanja i iskazivanja osjećaja, kvalitetama suradnje, zauzimanja za sebe i postavljanja zdravih granica koristeći metode grupnog rada, prezentacije, iskustveno učenje, igre uloga, samoprocjenu, brainstorming, rad u trijadama, rješavanje problema.
Radionice će se odvijati UTORCIMA tijekom 11.mjeseca 2024. g. na FILOZOFSKOM FAKULTETU u Splitu, u učionici P3, na datume : 5.11., 12.11., 19.11., 26.11. i 3.12.2024. g. od 17:30 – 19:30h.
05/11/24 Strah
12/11/24 Ljutnja
19/11/24 Radost
26/11/24 Tuga
03/12/24 Sram
Imamo ograničen broj mjesta pa je obavezna prijava za radionicu na mail: udruga.feniks.st@gmail.com
Grupe uzajamne podrške za mlade
Grupama će supervizirati/moderirati IPS (Intentional peer support) trenerica Marina Vidovići i 2 mlada educirana vršnjaka facilitatora. Grupe su namijenjene mladima sa psiho-socijalnim poteškoćama . Zamišljene su kao prostor psihosocijalnog osnaživanja kroz iskren razgovor, zajedništvo i uzajamnu ljudsku podršku u procesu oporavka. Svrha im je stvoriti sigurno, zaštićeno mjesto gdje sudionici u grupi mogu podijeliti s drugima svoja iskustva i poteškoće, aktivno slušati te tako biti podrška ostalim članovima. Na grupama podrške nema psihološkog savjetovanja, nego osobe koje prolaze slična životna iskustva dijele jedne s drugima to kroz što prolaze. Dakle, grupe uzajamne podrške ne vode stručnjaci po zvanju, nego se radi o zajednici “stručnjaka po iskustvu” nošenja sa psihičkom boli. Grupne procese usmjeravaju 2 educirana facilitatora čija je uloga stvoriti sigurno i tolerantno okruženje u kojem će sudionici imati podjednak prostor i vrijeme za izražavanje. Ovakav model grupa vršnjačke podrške postoji širom svijeta i pokazuje izvrsne rezultate te ih preporuča i Svjetska zdravstvena organizacija.
Grupe uzajamne podrške će se odvijati na FILOZOFSKOM FAKULTETU u učionici P12 jednom tjedno kroz 10.,11.i 12. mjesec 2024. (ČETVRTKOM od 18-20h).
- GRUPA UZAJAMNE PODRŠKE – 24.10.2024.
- GRUPA UZAJAMNE PODRŠKE – 31.10.2024.
- GRUPA UZAJAMNE PODRŠKE – 07.11.2024.
- GRUPA UZAJAMNE PODRŠKE – 14.11.2024.
- GRUPA UZAJAMNE PODRŠKE – 21.11.2024.
- GRUPA UZAJAMNE PODRŠKE – 28.11.2024.
- GRUPA UZAJAMNE PODRŠKE – 05.12.2024.
- GRUPA UZAJAMNE PODRŠKE – 12.12.2024.
- GRUPA UZAJAMNE PODRŠKE – 19.12.2024.
Živa knjižnica – “Ne sudi knjigu po koricama”
Zanimljiva, funkcionalna i efikasna destigmatizacijska metoda u kojoj se pojedinci suočavaju s uobičajenim predrasudama i stigmama. Živa knjižnica djeluje kao i svaka druga knjižnica; jedina razlika je što su knjige ljudi, a priče nisu fikcija već iskrene osobne pripovijesti. Naime, u Živoj knjižnici, knjige su osobe ranjivih ili manjinskih skupina, a pojedinci mogu direktno u interakciji s njima preispitati svoje predrasude i informirati se o životu i svakodnevnim problemima s kojima se susreću “žive knjige”. Knjige i čitatelji ulaze u međusobni dijalog, koji je za mnoge od njih jedinstvena prilika da razgovaraju te iz prve ruke čuju što znači “biti u tuđoj koži”. Među Živim knjigama mogu se naći predstavnici različitih etničkih i rasnih skupina, osobe s invaliditetom, pripadnici seksualnih manjina, beskućnici, azilanti i sl., a mi ćemo se kroz naš projekt fokusirati na osobe koje se bore s različitim mentalnim poteškoćama/oboljenjima poput depresije, bipolarnog poremećaja, anksioznosti, poremećaja hranjenja, šizofrenije, ovisnosti o igricama i sl. U Živoj knjižnici čitatelji iz kataloga živih knjiga odaberu i ‘posuđuju’ knjigu na ograničeno vrijeme te je nakon čitanja (razgovora koji traje otprilike 30 minuta) “vraćaju na policu knjižnice”. Neposrednim, otvorenim i prijateljskim razgovorom između čitatelja/čitateljica i živih knjiga na inovativni način se mijenjaju dosadašnji stavovi, smanjuju negativne tenzije te jača empatija prema drugima i drugačijima.
Predviđeno je da se odvijaju krajem 10.mjeseca i 11. mjeseca 2024. u PREDVORJU SVEUČILIŠNE KNJIŽNICE. Točan termin navesti ćemo naknadno.
Prezentacija knjige M.Mrčele “Između”
Mladima ćemo predstaviti roman “Između”, splitske profesorice i spisateljice Magdalene Mrčele. Radi se o psihološkom romanu koji na vrlo osoban, intiman i potresan način govori o problemu depresiji i tabu temi suicida mladih. Roman “Između” objavljen je u biblioteci Knjige koje mijenjaju svijet, i doista se radi o takvoj knjizi. Biblioteka „Knjige koje mijenjaju svijet“ unutar Umjetničke organizacije Kugli&Kugli jedinstven je pothvat prevođen ovom knjigom koja je već spasila četiri mlada života. Naime, četvero se čitatelja javilo autorici i urednici i naglasilo da im je knjiga pomogla u odluci da ostanu na ovom svijetu i bore se za bolje sutra.
Promocija knjige odviti će se povodom Svjetskog dana mentalnog zdravlja 10. 10. 2024. g. u prostoru SVEUČILIŠNE GALERIJE u 18:00 sati.
Večeri društvenih igara
Jedna od pogubnijih posljedica mentalnih oboljenja je društvena izolacija i osjećaj usamljenosti. Te posljedice posebno teško pogađaju mlade osobe kad im je druženje i socijalno prihvaćanje izuzetno važno. Ljudi se obično plaše nepoznatog i drugačijeg, stoga su često mlade osobe s psihosocijalnim poteškoćama gurnute u mrak na marginu društva, odbačene ili se same izoliraju. Kako bismo ove mlade ljude uključili u zajednicu i obogatili njihov društveni život organizirati ćemo neobavezna druženja u intimnom ambijentu uz široki repertoar društvenih igara u skladu s njihovim interesima i dobi. Na druženja su dobrodošli i mladi bez navedenih teškoća u svrhu društvene integracije i razbijanja stigmi i predrasuda.
Predviđeno je da se aktivnost (7 susreta) odvija srijedom u prostoru CAFFE BARA TINEL tijekom 11.i 12. mjeseca 2024.
- STUDENTSKE VEČERI DRUŠTVENIH IGARA – 06.11.2024.
- STUDENTSKE VEČERI DRUŠTVENIH IGARA – 13.11.2024.
- STUDENTSKE VEČERI DRUŠTVENIH IGARA – 20.11.2024.
- STUDENTSKE VEČERI DRUŠTVENIH IGARA – 27.11.2024.
- STUDENTSKE VEČERI DRUŠTVENIH IGARA – 04.12.2024.
- STUDENTSKE VEČERI DRUŠTVENIH IGARA – 11.12.2024.
- STUDENTSKE VEČERI DRUŠTVENIH IGARA – 18.12.2024.
Obilježavanje Dana Prevencije suicida
Uz pomoć volontera ćemo organizirati promocije knjiga o temama mentalnog zdravlja, tribine, predavanja i volontersku Javnu akciju dijeljenja cvijeća u spomen na osobe koje su počinile suicid u Hrvatskoj u protekloj godini (bit će to naša 4. takva javna akcija zaredom) s ciljem senzibiliziranja javnosti o ovoj važnoj temi.
*NAPOMENA: Predviđeno je da se povodom Svjetskog dana prevencije suicida organiziraju dvije volonterske akcije na koje su pozvani mladi studenti i zaposlenici Sveučilišta:
1.volonterska akcija pripreme cvijeća za Javnu akciju, na dan 13.09.2024. 16-19h, na adresi Smiljanićeva 31 (pakiranje sadnica cvijeća i osnažujućih porukica, izrada oblutaka za sutrašnju javnu akciju)
2. javna akcija podjele 503 cvijeta u znak sjećanja na 503 osobe koje su u prethodnoj godini u Hrvatskoj počinile suicid -u subotu 14.09.2024. u Đardinu/Rivi/Marmontovoj ulici/Pjaci
od 10-15 h
Festival mentalnog zdravlja
Kroz zanimljiv javni cjelodnevni festival ispunjen zabavnim sadržajima na otvorenom, u prirodi, želimo ukazati na važnost mentalne higijene i odmora od užurbanog svakodnevnog života i stresa, u svrhu prevencije mentalnih poteškoća i osvješćivanja važnosti mentalnog zdravlja, socijalnog uključivanja mladih iz ranjivih skupina i poticanja socijalne uključenosti i volonterstva mladih. Festival ćemo organizirati zajedno sa našim mladim volonterima i sudionicima ostalih projektnih aktivnosti za mlade. Sadržaje ćemo zajednički kreirati prema njihovim željama i interesima i pokriti ćemo aktivnosti poput: Teretane ispod bora, Tai Chi/Joga na otvorenom, koncerta, besplatnog piknik ručka na travi, radionice origamija, Pripovijedanje terapijskih bajki, projekcija filma, likovne radionice dekoracije oblutaka “You rock!”, muzičke večeri, dj, buvljak, radionice keramike a na otvorenom, jam sessiona,Zumbe, Fjaka proplanka uz dekice i Hamocke, bezalkoholnih koktela i antidepresivne slastičarne i sl . Mlade ćemo uključiti u cjelokupni stvaralački i organizacijski proces vodeći se spoznajom da proces kompetentnog izvođenja svrhovitih aktivnosti kojima nešto opipljivo stvaramo, znatno doprinosi razvoju pozitivne slike o sebi i važan je izvor izgrađivanja osobnoga identiteta, samopoštovanja i samoaktualizacije mladih.
Festival će se (ovisno o vremenskim uvjetima) održati kroz cijeli dan što bliže datumu 10.10.- Svjetski dan mentalnog zdravlja) – dakle za vikend SUBOTA 13.10. i NEDJELJA 14.10.2024. na Turskoj Kuli od 11 do 22.30 h
Individualno psihoterapijsko / Peer support Savjetovanje
Pružiti ćemo priliku mladima za besplatno individualno peer support i psihoterapijsko savjetovanje sa peer stručnjacima i psihoterapeutima u edukaciji, volonterima naše udruge.

PARTNER
SPONZORI