Dubrovački Vjesnik – Ove žene hrabro govore o borbi s mentalnom bolešću; Marina: ‘Treba se pogledali u ogledalo i sebi reći OK, možda imam tu i tu dijagnozu, ali moj život nije gotov!‘

dubrovački vjesnik Feniks

photo by: Tonći Plazibat/Cropix

Prema procjenama Svjetske zdravstvene organizacije milijardu ljudi ima mentalni poremećaj i svatko može biti pogođen. Globalno, jedno od sedmero djece u dobi od 10 do 19 godina ima mentalni poremećaj, piše na web stranici Zavoda za javno zdravstvo.

O važnosti mentalnog zdravlja za cjelokupno zdravlje sve češće se govori, sve više je programa zaštite i unapređenja mentalnog zdravlja, no realno je još dosta posla oko destigmatizacije mentalnih poteškoća. Ključno je prihvaćanje i bezrezervna podrška zajednice osobama s takvim iskustvom, te omogućavanje njima i njihovim najbližima potrebnu pomoć jer svaki čovjek ima pravo na kvalitetan život.

Svaki četvrti građanin u Europi može imati tijekom života problem s mentalnim zdravljem, kaže struka ali i naglašava kako stavove i vjerovanja da se ljudi ne mogu oporaviti treba mijenjati jer su prepreka njihovom oporavku koji je itekako moguć.

Podijeli ovu objavu

Pridruži nam se

Podrži rad naše Udruge ili postani dio tima.