PROJEKT “PUNA MI JE KAPA!” 2025.
PROJEKT “PUNA MI JE KAPA!” 2025.
Projekt “Puna mi je kapa!” 2025.
Zamisao ovog projekta je otvoriti prostor za komunikaciju o tabu temama mentalnog zdravlja i pružiti raznolike oblike psiho-socijalne podrške mladim ljudima/studentima u okviru Kampusa Sveučilišta u Splitu. Cilj nam je pružiti mladima, osobito onima sa psiho-socijalnim poteškoćama i oboljenjima mjesto na kojem su prihvaćeni, mjesto na kojem se ne moraju skrivati, na kojem se mogu družiti, provoditi slobodno vrijeme, ojačati svoje kapacitete, učiti, ali i dobiti stručnu ili vršnjačku pomoć, povećati pozitivnu vidljivost i smanjiti marginaliziranost mladih osoba s mentalnim poteškoćama/oboljenjima u društvu i akademskoj zajednici te povećati društvenu svjesnost o važnosti mentalnog zdravlja.
Projekt provodimo u partnerstvu sa Sveučilištem u Splitu, a financijski ga je u 2025.g. podržala Hrvatska banka za obnovu i razvitak HBOR i Zaklada Solidarna u iznosu od 6.500,00 eura.
Ovaj projekt smo napisali svjesni alarmantnog problema ugroženog mentalnog zdravlja mladih. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije polovica (50 %) svih mentalnih poremećaja počinje prije 14. godine, a 75 % do sredine 20-ih godina. Većina ih ostane neprepoznata i neliječena. Prema UNICEF-ovom izvještaju Stanje djece u svijetu 2021, 11,5 % (oko 44 tisuće) adolescenata u dobi 10 do 19 godina u Hrvatskoj ima problema s mentalnim zdravljem. Osim studentskih torbi, mladi na svojim leđima često nose i brojne nevidljive terete – brige, strahove, posljedice vršnjačkog zlostavljanja ili nasilja u obitelji, pritiska u školi, bolesti roditelja ili konfliktnih razvoda, anksioznih stanja, paničnih napadaja, samoozljeđivanja, depresije isl. Dodatne izazove donijeli su i pandemija i potresi, kao i sve veća društvena očekivanja. Mentalno zdravlje jednako je važno kao i ono fizičko pa ipak, mnoga se djeca i mladi s problemima mentalnog zdravlja bore u tišini, sami. Cijena te tišine iznimno je velika – za njih, njihove obitelji i za cijelo društvo. Zato je važno da im kao društvo osiguramo potrebnu podršku.
Stigme i “mitovi” o mentalnom zdravlju djece i mladih smanjuju mogućnost da će potražiti pomoć, ali i da će im potrebna pomoć i podrška biti pružene. Djeca i mladi s problemima, kada progovore, kažu da odbijanje, nerazumijevanje i diskriminacija povezani sa stigmama o mentalnom zdravlju mogu biti teži za podnijeti od samog stanja. Svako dijete i mlada osoba, bez obzira gdje živi, ima pravo na pravovremenu podršku, zaštitu i skrb o mentalnom zdravlju, a odgovornost je odraslih djeci i mladima ponuditi podršku, razumijevanje i sigurnost te im pomoći da osjete da nisu sami. S tim u vidu, pažljivo smo osmislili projektne aktivnosti kojima se unapređuje socijalno uključivanje te tjelesno, mentalno i psihosocijalno zdravlje mladih Grada Splita, posebno mladih studenata Sveučilišta u Splitu.
U sklopu projekta Puna mi je kapa! nudimo paket besplatnih usluga psihosocijalne podrške za mlade kroz niz zabavnih i njihovoj dobi i potrebama primjerenih aktivnosti.
Više Informacija
Kroz projekt “PUNA MI JE KAPA!” nudimo cjelovit paket usluga psihosocijalne podrške mladima kroz niz zabavnih i njihovoj dobi i potrebama primjerenih aktivnosti. Kroz projektne aktivnosti fokusirali smo se na populaciju studenata, te projekt provodimo u suradnji sa Sveučilištem u Splitu. Pažljivo smo osmislili projektne aktivnosti koje unapređuju socijalno uključivanje te tjelesno, mentalno i psihosocijalno zdravlje mladih /studenata Sveučilišta u Splitu, osobito onih koje imaju određene mentalne i psihosocijalne poteškoće, koji najčešće bez adekvatne podrške, uz ostale probleme, odustaju od studija ili im studij predstavlja velik izazov.
Cilj projekta je doprinijeti kvaliteti života studenata kroz osnaživanje njihovog mentalnog zdravlja, destigmatizaciju poteškoća mentalnog zdravlja i socijalnu integraciju studenata koji se nose sa psihosocijalnim teškoćama kroz aktivnosti koje im omogućuju psihološko osnaživanje, korištenje vlastitih vještina, kreativnosti, sposobnosti i stvaranje pozitivnog traga i osjećaja korisnosti u zajednici.
Sve aktivnosti provode se u partnerstvu sa Sveučilištem u Splitu koje osigurava vidljivost, prostor i tehničku podršku. Projekt doprinosi kvaliteti života studenata kroz podršku mentalnom zdravlju, smanjenje stigme i izgradnju solidarnosti u zajednici.
Projekt uključuje:
Psiho-edukativne radionice – veljača-ožujak 2025.
3 interaktivne radionice na temu emocionalne pismenosti, vođene od strane kliničke psihologinje, psihodramske psihoterapeutkinje Mateje Črnko. Emocije su naša svakodnevica, no nažalost rijetko nas tko uči kako emocije izražavati na zdrav i konstruktivan način. Kroz ovaj ćemo ciklus interaktivnih radionica mladima dati priliku da istraže različita emotivna stanja, vlastite načine izražavanja i nošenja s njima ali i propitati stavove o raznim važnim temama. Na radionicama će se učiti o vještinama aktivnog slušanja, ja-poruka, prepoznavanja i iskazivanja osjećaja, kvalitetama suradnje, zauzimanja za sebe i postavljanja zdravih granica koristeći metode grupnog rada, prezentacije, iskustveno učenje, igre uloga, samoprocjenu.
Tematske cjeline biti će:
Individualna peer support i psihoterapijska savjetovanja – kontinuirano od siječnja-prosinca 2025.
Naši volonteri i suradnici psihoterapeuti, psiholozi i peer stručnjaci studentima će pružati besplatnu savjetodavnu, psihološku i psihoterapijsku pomoć po potrebi.
Za više informacija pišite nam na: udruga.feniks.st@gmail.com
Grupe uzajamne podrške za studente – rujan-prosinac 2025.
Su prostor psihosocijalnog osnaživanja kroz iskren razgovor, zajedništvo i uzajamnu ljudsku podršku, grupe facilitiraju educirani mladi peer stručnjaci. Svrha im je stvoriti sigurno, zaštićeno mjesto gdje sudionici u grupi mogu podijeliti s drugima svoja iskustva i poteškoće, aktivno slušati te tako biti podrška ostalim članovima. Toplo mjesto gdje možete slobodno biti ono što jeste, bez etikete, srama ili osude. Na grupama podrške nema psihološkog savjetovanja, nego osobe koje prolaze slična životna iskustva dijele jedne s drugima to kroz što prolaze. Dakle, grupe uzajamne podrške ne vode stručnjaci po zvanju, nego se radi o zajednici “stručnjaka po iskustvu” nošenja sa psihičkom boli (peer stručnjaci). Grupne procese usmjeravaju 2 educirana mlada facilitatora čija je uloga stvoriti sigurno i tolerantno okruženje u kojem će sudionici imati podjednak prostor i vrijeme za izražavanje.
Facilitatori grupa podrške za studente će biti mladi volonteri i suradnici peer support stručnjaci: Luka Bazina, Sara Vješnica i Laura Računica.
Edukacija za facilitatore grupa uzajamne podrške za mlade – travanj 2025.
Kroz 5-dnevni trening mladi koje zanima tema mentalnog zdravlja, uključujući i one koji se sami nose sa psihičkim izazovima, naučit će kako kroz vlastito iskustvo biti podrška drugima. Iskusni trenerski tim Udruge Feniks osnažit će ih za facilitatorsku ulogu u grupama uzajamne podrške te ih naučiti alatima moderiranja grupe i stvaranja poticajnog okruženja za osobni rast i oporavak. Sudionici će po završetku edukacije, ovisno o interesu moći postati facilitatori na grupama uzajamne podrške za mlade.
Vršnjačke radionice „Unutarnja galerija: Riznica emocija” – travanj-svibanj 2025.
3 autorske interaktivne radionice vršnjaka pomagača koje su osmislili i vode naši mladi educirani peer stručnjaci, mladi za mlade (Laura Računica, Sara Vješnica i Luka Bazina) na kojima će se istraživati različite kreativne metode za samorazvoj s naglaskom na izgradnji autentičnih odnosa te jačanja povezanosti s vlastitim tijelom i emocijama. Kroz ove radionice mladi će naučiti kako pronaći adekvatan način za izražavanje izazovnih osjećaja i izgradnju zdrave povezanosti s drugima. Radionice sadrže kombinaciju teorijskog okvira i vođene meditacije, joge, tehnika mindfulnessa, vježbi disanja, kreativne vizualizacije, vježbi planiranja i dizajniranja rutine i grupne i individualne refleksije.
Živa knjižnica – „Ne sudi knjigu po koricama” – svibanj-lipanj 2025.
Zanimljiva i efektna destigmatizacijska metoda u kojoj se neposrednim, otvorenim i prijateljskim razgovorom između čitatelja i “živih knjiga” na inovativan način mijenjaju stavovi, smanjuju negativne tenzije te jača empatija prema drugima i drugačijima. U Živoj knjižnici čitatelji iz kataloga živih knjiga (inkluzivnih volontera) osoba koje se bore s različitim mentalnim poteškoćama/oboljenjima poput depresije, bipolarnog poremećaja, anksioznosti, poremećaja hranjenja, šizofrenije i sl. odaberu i ‘posuđuju’ knjigu na ograničeno vrijeme te je nakon čitanja (razgovora) “vraćaju na policu knjižnice”. Cilj aktivnosti je uspostaviti dijalog te potaknuti mlade na preispitivanje vlastitih negativnih stavova i predrasuda, uvažavanje različitosti i razvijanje senzibiliteta i suosjećanja za ranjive skupine društva.
Plesno-edukativne radionice “Plesno Pleme” – studeni-prosinac 2025.
Ciklus od 5 interaktivnih radionica na kojima ćemo kroz ples i pokret istraživati improvizaciju, ritam i obrasce kretanja, ekspresiju i regulaciju emocija, zadovoljstvo i igru kroz kretanje, socijalne interakcije i povezanost s plesnim partnerom i grupom, razinu povjerenja u druge, zrcaljenje i empatiju, rituale i transformaciju, povezanost uma i tijela, tehnike meditacije i introspekcije u svrhu razvijanja novih alata za mentalno i emocionalno osnaživanje i osobnu dobrobit uz njegovanje zdravog stava prema vlastitom tijelu i osobnom prostoru. Radionice su podijeljene u tematske cjeline: Vatreno-Papreno Ljuti Ples, Nebesko-Smireni Ples, Vodeno-Bistri Ples, Eterično-Lebdeći i Čvrsto-Ukorijenjeni Ples.
Voditeljica: Marina Vidović, IPS trenerica, peer stručnjakinja, plesačica s više od 26 godina iskustva korištenja plesa kao oruđa osobnog razvoja.
Obilježavanje Svjetskog Dana Prevencije suicida – rujan 2025.
Volonterska javna akcija kojom ćemo nastojati među mladima i općom javnosti otvoriti dijalog o ovoj tabu temi. Podijelit ćemo onoliki broj cvjetova i ohrabrujućih poruka našim sugrađanima (sukulenata) koliko je osoba preminulo počinivši suicid tijekom protekle godine s ciljem osvještavanja javnosti o ovoj “vrištećoj” brojci i važnosti ulaganja u mentalno zdravlje u zajednici. Ideja je da se svaki cvijet posadi u znak sjećanja na osobe kojih više nema među nama. Aktivnost će voditi članovi Udruge Feniks Split, volonteri iz srednjih škola, fakulteta i suradničkih udruga.
Pozivamo Vas da se priključite ovoj vrijednoj volonterskoj akciji!
Festival mentalnog zdravlja „Dan mentalnog predaha” – listopad 2025.
Kroz zanimljiv besplatni festival ispunjen zabavnim sadržajima na otvorenom, u prirodi, želimo obilježiti Svjetski dan mentalnog zdravlja te ukazati na važnost mentalne higijene i odmora od užurbanog života i svakodnevnog stresa, u svrhu prevencije mentalnih poteškoća i osvješćivanja važnosti mentalnog zdravlja i poticanja socijalne uključenosti i volonterstva mladih. Mlade ćemo uključiti u cjelokupni stvaralački i organizacijski proces vodeći se spoznajom da proces kompetentnog izvođenja svrhovitih aktivnosti kojima nešto opipljivo stvaramo, znatno doprinosi razvoju pozitivne slike o sebi i važan je izvor izgrađivanja osobnoga identiteta, samopoštovanja i samoaktualizacije mladih.

Svi zainteresirani mogu se uključiti u pojedinačne ili sve besplatne aktivnosti prema kalendaru zbivanja. Za više informacija pišite nam na udruga.feniks.st@gmail.com
POKROVITELJI
PARTNER
SURADNIK