PROJEKT “PUNA MI JE KAPA!” 2025.

PROJEKT “PUNA MI JE KAPA!” 2025.

Projekt “Puna mi je kapa!” 2025.

Zamisao ovog projekta je otvoriti prostor za komunikaciju o tabu temama mentalnog zdravlja i pružiti raznolike oblike psiho-socijalne podrške mladim ljudima/studentima u okviru Kampusa Sveučilišta u Splitu. Cilj nam je pružiti mladima, osobito onima sa psiho-socijalnim poteškoćama i oboljenjima mjesto na kojem su prihvaćeni, mjesto na kojem se ne moraju skrivati, na kojem se mogu družiti, provoditi slobodno vrijeme, ojačati svoje kapacitete, učiti, ali i dobiti stručnu ili vršnjačku pomoć, povećati pozitivnu vidljivost i smanjiti marginaliziranost mladih osoba s mentalnim poteškoćama/oboljenjima u društvu i akademskoj zajednici te povećati društvenu svjesnost o važnosti mentalnog zdravlja.

Projekt provodimo u partnerstvu sa Sveučilištem u Splitu, a financijski ga je u 2025.g. podržala Hrvatska banka za obnovu i razvitak HBOR i Zaklada Solidarna u iznosu od 6.500,00 eura.

Ovaj projekt smo napisali svjesni alarmantnog problema ugroženog mentalnog zdravlja mladih. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije polovica (50 %) svih mentalnih poremećaja počinje prije 14. godine, a 75 % do sredine 20-ih godina. Većina ih ostane neprepoznata i neliječena. Prema UNICEF-ovom izvještaju Stanje djece u svijetu 2021, 11,5 % (oko 44 tisuće) adolescenata u dobi 10 do 19 godina u Hrvatskoj ima problema s mentalnim zdravljem. Osim studentskih torbi, mladi na svojim leđima često nose i brojne nevidljive terete – brige, strahove, posljedice vršnjačkog zlostavljanja ili nasilja u obitelji, pritiska u školi, bolesti roditelja ili konfliktnih razvoda, anksioznih stanja, paničnih napadaja, samoozljeđivanja, depresije isl. Dodatne izazove donijeli su i pandemija i potresi, kao i sve veća društvena očekivanja. Mentalno zdravlje jednako je važno kao i ono fizičko pa ipak, mnoga se djeca i mladi s problemima mentalnog zdravlja bore u tišini, sami. Cijena te tišine iznimno je velika – za njih, njihove obitelji i za cijelo društvo. Zato je važno da im kao društvo osiguramo potrebnu podršku.

Stigme i “mitovi” o mentalnom zdravlju djece i mladih smanjuju mogućnost da će potražiti pomoć, ali i da će im potrebna pomoć i podrška biti pružene. Djeca i mladi s problemima, kada progovore, kažu da odbijanje, nerazumijevanje i diskriminacija povezani sa stigmama o mentalnom zdravlju mogu biti teži za podnijeti od samog stanja. Svako dijete i mlada osoba, bez obzira gdje živi, ima pravo na pravovremenu podršku, zaštitu i skrb o mentalnom zdravlju, a odgovornost je odraslih djeci i mladima ponuditi podršku, razumijevanje i sigurnost te im pomoći da osjete da nisu sami. S tim u vidu, pažljivo smo osmislili projektne aktivnosti kojima se unapređuje socijalno uključivanje te tjelesno, mentalno i psihosocijalno zdravlje mladih Grada Splita, posebno mladih studenata Sveučilišta u Splitu.

U sklopu projekta Puna mi je kapa! nudimo paket besplatnih usluga psihosocijalne podrške za mlade kroz niz zabavnih i njihovoj dobi i potrebama primjerenih aktivnosti.

Više Informacija

Kroz projekt “PUNA MI JE KAPA!” nudimo cjelovit paket usluga psihosocijalne podrške mladima kroz niz zabavnih i njihovoj dobi i potrebama primjerenih aktivnosti. Kroz projektne aktivnosti fokusirali smo se na populaciju studenata, te projekt provodimo u suradnji sa Sveučilištem u Splitu. Pažljivo smo osmislili projektne aktivnosti koje unapređuju socijalno uključivanje te tjelesno, mentalno i psihosocijalno zdravlje mladih /studenata Sveučilišta u Splitu, osobito onih koje imaju određene mentalne i psihosocijalne poteškoće, koji najčešće bez adekvatne podrške, uz ostale probleme, odustaju od studija ili im studij predstavlja velik izazov.

Cilj projekta je doprinijeti kvaliteti života studenata kroz osnaživanje njihovog mentalnog zdravlja, destigmatizaciju poteškoća mentalnog zdravlja i socijalnu integraciju studenata koji se nose sa psihosocijalnim teškoćama kroz aktivnosti koje im omogućuju psihološko osnaživanje, korištenje vlastitih vještina, kreativnosti, sposobnosti i stvaranje pozitivnog traga i osjećaja korisnosti u zajednici.

Sve aktivnosti provode se u partnerstvu sa Sveučilištem u Splitu koje osigurava vidljivost, prostor i tehničku podršku. Projekt doprinosi kvaliteti života studenata kroz podršku mentalnom zdravlju, smanjenje stigme i izgradnju solidarnosti u zajednici.

Projekt uključuje:

Svi zainteresirani mogu se uključiti u pojedinačne ili sve besplatne aktivnosti prema kalendaru zbivanja. Za više informacija pišite nam na udruga.feniks.st@gmail.com

POKROVITELJI

HBOR-logo
SOLIDARNA-logo

PARTNER

UNIST-logo

SURADNIK

MKC-logo

Pridruži nam se

Podrži rad naše Udruge ili postani dio tima.