SRAM

S naše strane kauca Sram Udruga Feniks Split
Zašto se sramim svoje bolesti?
To nije slomljena noga pa ljudi odmah razumiju jer je očito zašto ne mogu hodati. To nije rak da ljudi odmah suosjećaju i bodre da ću ga pobijediti nakon duge borbe. To nije migrena koja će proći za par sati jer će tableta pomoći.
Ne mogu se nadati da će jednog dana u nalazu pisati da sam ozdravila i izlječena nego da sam opet u remisiji (do sljedeće traume). Ne mogu ići na spojeve i skrivati simptome zauvijek nego moram reći (upozoriti) što može očekivati i riskirati da ode, što se svaki put dogodi. Ne mogu prihvatiti da sam psihički bolesnik, iako svatko ima svoje tajne, bolesti i pogreške.
Umorna sam od skrivanja da me moja bolest paralizira, iscrpi i uplaši jer je nažalost kronična, bez čarobnog lijeka. Slabo spavam i često imam noćne more. Slabo jedem i nemam snage za osnovne stvari. Ne pomaže mi ignoriranje simptoma ni slika sebe kao žrtve. Zaboravim što želim reći i koje je bilo pitanje usred razgovora što je neugodno. Zbunjujuće mi je pričati o prošlosti jer ljudi ne mogu dugo slušati probleme pa se cenzuriram, a i ne mogu se sjetiti detalja jer mi je zaborav (bila) samoobrana. Drugi se svima hvale velikim stvarima a meni je ogromna stvar što skupim snagu da operem suđe ili uzvratim poziv i mogu se time pohvaliti samo ljudima koji mogu razumjeti koliko je to važno za mene. Pokušavam razumjeti uzroke, tijek i svoju odgovornost u oporavku. Trudim se dopustiti ljudima da mi se približe i oprostiti onima kojima je cijela priča (moj život) previše. Idem korak po korak prema cilju kojeg ne mogu precizirati a logičan cilj bi bio svakodnevna funkcionalnost i zadovoljstvo. Trebam se uspoređivati sa prošlom verzijom sebe (što sam uspjela preživjeti), a ne sa drugima kojima je život bolji ili koji su imali groznije traume. Sramim se što nisam jača, brža ni odlučnija. Sramim se što nisam najbolja verzija sebe i ne znam kada ću biti dovoljno hrabra da postanem.
Autor: Trnoružica

Podijeli ovu objavu

Pridruži nam se

Podrži rad naše Udruge ili postani dio tima.