Sudjelovanje na radionici Modeli zagovaranja za pozitivne promjene u lokalnim zajednicama

Sudjelovanje na radionici Modeli zagovaranja za pozitivne promjene u lokalnim zajednicama

Naša volonterka je 21.03. sudjelovala na besplatnoj online radionici “Modeli zagovaranja za pozitivne promjene u lokalnim zajednicama” koju je odlično vodila Mirela Despotović, predsjednica Centra za civilne inicijative. Radionica se održala u okviru Programa regionalnog razvoja civilnoga društva u RH u 2024. od strane Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva.

Cilj radionice bio je upoznati sudionike s modelima zagovaranja i pružiti postojeće primjere dobre prakse.

Zagovaranje je ”izravno ili neizravno ponašanje koje poduzimamo kada vjerujemo u nešto da je ispravno, pravedno ili dobro i onda se tako ponašamo i tu ideju promičemo u privatnom i poslovnom životu”. Također je ”proces podržavanja nekog načela, ideje ili problema”.  Primjeri zagovaranja: povećanje plaće učitelja, prava djece, prava žena, prava muškaraca, prava osoba s invaliditetom i dr.

Zastupanje je ”poduzimanje pravnih poslova u tuđe ime s istim učinkom kao da ih je sklopio sam zastupani”.

Lobiranje je ”zagovaranje nečijih interesa, plaćeni posao za nekog drugog”. Ima negativnu konotaciju (pr. duhanski i naftni lobiji).

Rad u zajednici je usmjeren prema socijalnoj promjeni radi zaštite dostojanstva pojedinaca i socijalne okoline.

Radionica je bila jako zanimljiva, korisna i poučna.

Više informacija o zagovaranju možete pronaći na:

https://cci.hr

https://udrugafenikssplit.com/

#cci #lokalnazajednica #pozitivnepromjene #zagovaranje #zastupanje #udrugafenikssplit

Podijeli ovu objavu

Pridruži nam se

Podrži rad naše Udruge ili postani dio tima.